(Özel) Dengbej türküleri ile kuşları motive ediyor

Genel 21 Şubat 2021 10:51
Videoyu Aç (Özel) Dengbej türküleri ile kuşları motive ediyor
A
a

Bitlis'in tatvan ilçesindeki bir petshopçu evcil kuşları motive etmek için onlara dengbej türküleri dinletiyor.

Bitlis’in Tatvan ilçesindeki bir petshop sahibi, evcil kuşları motive etmek için onlara dengbej türküleri dinletiyor.
Tatvan ilçesinde yaklaşık 6 yıldır petshop dükkanı bulunan Aytaç Orak, beslediği kuşlara moral ve motivasyon için dengbej şarkıları dinletiyor. ‘Müzik ruhun gıdasıdır’ sözünden yola çıkan Orak, müziği kuşlarıyla da tanıştırdı. Hayvanların da müziğe ihtiyacı olduğunu düşünen Orak, iş yerine kurduğu düzenekle her gün kuşlara müzik ziyafeti sunuyor. İlk başlarda kuşlara fon müziği ve klasik müzik dinleterek başlayan Orak, şimdilerde ise kuşlarına ünlü dengbej sanatçılarının türkülerini dinletiyor. Dinlettiği müzikler sayesinde kuşların daha sakin ve dingin olduklarını belirten Orak, “Müzik ruhun gıdasıdır sözü insanlar için olduğu kadar hayvanlar için de geçerlidir. Kuşlar bu müziği dinlediklerinde daha sabırlı, daha moralli davranıyor. Hareketleri artıyor, birbirleri ile öpüşüp koklaşıyorlar” dedi.
Kuşlara müzik dinletme işine ilk olarak fon müzikleri ve klasik müzik ile başladığına değinen Orak, “Daha sonrasında ise ünlü dengbejlerin şarkılarını çalmaya başladım. Çalan her şarkının kuşların da hoşuna gittiğini ve stresten uzak daha çok eğlendiklerini gördüm. Bu yüzden de dükkanda sık sık dengbej şarkıları çalmaya başladık. Çalan dengbej şarkıları sayesinde kuşlarımız da artık dengbej kuşlar oldu" diye konuştu.
Dakikalarca dengbejlerin seslendirdiği şarkı ve türküleri dinleyen kuşların ise hallerinden bir hayli memnun olduğu görülürken, iş yerinde Şakiro başta olmak üzere ünlü dengbejlerin sesi ile birlikte cıvıldaşan kuşların sesi vatandaşların da ilgisini çekiyor.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

ÜLKEMİZ DE KORONA COVID-19 İLE MÜCADELE KAPSAMINDA ALINAN TEDBİRLERİ YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat