1 Aralık’a günler kala yoğunluk başladı

Genel 20 Kasım 2020 11:51
Videoyu Aç 1 Aralık’a günler kala yoğunluk başladı
A
a

Kış lastiği takma zorunluluğu tarihi olan 1 aralık yaklaşırken, lastikçilerde yoğunluk başladı

Türkiye’de şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu tarihi olan 1 Aralık yaklaşırken, lastikçilerde yoğunluk başladı.
Tokat’ta kış lastiği uygulamasına sayılı günler kala araç sürücüleri lastikçilerin yolunu tuttu. Lastikçiler ise talepleri karşılayabilmek için yoğun mesai harcamaya başladı. Salgın döneminde randevu ile hizmet veren esnaflar, sabahın erken saatlerinden akşamın geç saatlerine kadar çalışıyor. Oto lastikçisi Necati Aydın, zorunlu kış lastiği uygulamasına sayılı günler kala yoğunluk yaşadıklarını söyledi. Son güne kalmak istemeyenlerin yoğunluk oluşturduğunu belirten Aydın, “Kar lastiğini taktırmak için kar yağmasını bekleyemeye gerek yok. Soğuk havalarda faydası var. Kış lastiği soğuk havalarda yol tutuşu sağlıyor. Yaz lastiği kış aylarında sertleştiği için yol tutuşu azalıyor, bu dönemde kullanılmasını önermiyoruz” dedi.
Bazı araç sürücülerinin 4 lastik yerine 2’sini taktırdığını belirten Aydın, “Bu şekilde lastik taktırmak doğru değil. Çünkü kış lastiği takılı olmayan aracın önü veya arkası karda, buzlanmada kayabilir. 4 lastik de kışlık olarak takılmalı” diye konuştu.
Son günlere kalmak istemediğini ifade eden Fatih Ersalan ise otomobilinin lastiklerini değiştirerek daha güvenli bir şekilde trafiğe çıkacağını kaydetti.
1 Nisan’a kadar devam edecek olan kış lastiği uygulaması, yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçları kapsamıyor. Ancak can ve mal güvenliğiyle güvenli seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması hayati önem taşıyor.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

ÜLKEMİZ DE KORONA COVID-19 İLE MÜCADELE KAPSAMINDA ALINAN TEDBİRLERİ YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

G-QTLDGNJDLJ