Bangladeş’te tecavüzden 5 kişi idam cezasına çarptırıldı

Asayiş 15 Ekim 2020 18:51
A
a
Bangladeş’te salı günü yürürlüğe giren idam cezasının ardından ilk kez 5 kişiye tecavüz suçundan idam cezası verildi.

Bangladeş’in Tangail kentindeki Bhuapur ilçesinden 15 Ocak 2012’de 15 yaşındaki bir kız öğrenci, bölgedeki yerel karakola giderek, tanımadığı bir adam tarafından kaçırıldığını ve nehir kenarındaki ormanda toplu tecavüze uğradığını ifade etmişti. Tecavüzle bağlantılı olan 5 kişi tutuklanmış ardından 3 kişi kefaletle serbest bırakılmıştı. Bangladeş Devlet Başkanı Abdul Hamid’in salı günü Kadın ve Çocuk İstismarını Önleme Yasası’nda tecavüz davalarına verilecek en ağır ceza olan müebbet hapis cezasını idam cezası olarak değiştiren kararnameyi imzalamasının ardından küçük kıza tecavüz eden 5 kişi idam cezasına çarptırıldı. Kararnamenin ardından ülkede ilk kez tecavüzden suçlu bulunan kişilere idam cezası verildi.
Savcı Nasimul Akhter bugün yaptığı açıklamada, 15 yaşındaki kız çocuğuna toplu şekilde tecavüz etmekten suçlu bulunan 5 kişiye kadın ve çocuklara yönelik istismar davalarını ele almak için kurulan özel bir mahkeme tarafından idam cezası verildiğini duyurdu. Akhter, mahkemenin hükümlülerin her birine 100 bin Taka (bin 80 dolar) para cezası verdiğini ve kaçak durumda olan 3 hükümlü için tutuklama emri çıkardığını aktardı.
Öte yandan Bangladeş’in güneydoğusunda yer alan Noakhalim bölgesinde geçtiğimiz haftalarda 37 yaşındaki kadın bir çetenin toplu tecavüzüne uğramıştı. Tecavüz anına ait videoların sosyal medyaya düşmesinin ardından halk sokaklara dökülmüştü. Polis, olaya karışan 8 kişiyi tespit ederek tutuklamıştı. Protestolar sırasında halk, tecavüz davalarında hızlı yargılama ve cezaların ağırlaştırılması talebinde bulunmuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

ÜLKEMİZ DE KORONA COVID-19 İLE MÜCADELE KAPSAMINDA ALINAN TEDBİRLERİ YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat