Beytüşşebap’ta genç kızlar kendi işlerinin patronu oluyor

Ekonomi 13 Ocak 2021 10:51
Videoyu Aç Beytüşşebap’ta genç kızlar kendi işlerinin patronu oluyor
A
a

Şırnak’ın beytüşşebap ilçesinde genç girişimci kadınlar açtıkları 300 bin tl’lik iş yerleriyle bir ilki gerçekleştirdi. girişimci kadınlar yılların algısını yıktı.

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde genç kızlar, bölgede kadına yönelik algıyı değiştirmek için iş hayatına atıldı. Gençler, kuaför ve güzellik merkezleri açarak erkeklere meydan okudu.
Beytüşşebap ilçesinde kadınlar, kendi işlerinin patronu olmak için kolları sıvadı. Bölgede kadınlara yönelik algıyı kırmak isteyen genç kızlar kuaför ve güzellik merkezleri açarak kendi işlerinin patronu olmaya başladı. Bölgede, kadınlar çalışamaz algısını yıkan kızlar, çalışmalarıyla erkeklere meydan okudu.
Girişimcilerden Gülcan Gökçe, toplumun genel olarak kadının çalışmayacağı ve evde eşine bakmakla hükümlü olduğu algısının bulunduğunu söyledi. Gökçe, "Ülkemizde çoğu insan hala bu bakış açısına sahip. Çevremde bu algıyla büyümediğim için kendimi çok şanslı hissediyorum. Sürekli kendimi memleketime, insanlara, aileme nasıl fayda sağlarım diye düşünürken buluyordum. Şükürler olsun ki düşüncelerimi hayata geçirebilme şansım oldu. Özellikle erkek esnaf egemen olan bir yerde kadın olarak sıfırdan bir iş yeri açmanın avantajı olduğu kadar dezavantajı da oldu. En büyük hedefim kadınlarımıza kendi ayakları üzerinde duran bir kadın olarak örnek olmak" dedi.

"Hayallerim gerçek oldu"
Genç girişimci Esma Ataman ise güzellik merkezi açma hayalinin olduğunu ve bunu gerçekleştirdiği için mutlu olduğunu söyledi. Ataman, "İlçemizde güzellik merkezi yoktu, kadınlar bunu hak etmiyordu. Babamla konuştum, kendisi bana destek verdi. Ben de eğitimimi alarak güzellik merkezi açtım. Kadınlar her şeyin en güzelini hak ediyor. Hayallerim gerçek oldu" diye konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

ÜLKEMİZ DE KORONA COVID-19 İLE MÜCADELE KAPSAMINDA ALINAN TEDBİRLERİ YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat