BM: "Somali’ye insani yardım son 6 yılın en kötü seviyesinde"

Sağlık 29 Haziran 2021 17:58
Videoyu Aç BM: "Somali’ye insani yardım son 6 yılın en kötü seviyesinde"
A
a

Bm, somali'ye yönelik insani yardımların son 6 yılın en kötü seviyesinde olduğunu açıkladı

BM Genel Sekreteri Özel Temsilci Yardımcısı Adam Abdelmoula, 2021 yılında Somali’de insani ihtiyaçların önemli derece arttığını, bu ihtiyaçlara cevap verecek fonun ise son 6 yılın en kötü seviyesinde olduğunu belirtti.
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Özel Temsilci Yardımcısı Adam Abdelmoula, Somali’de insani yardıma yönelik dikkat çeken bir açıklama yayımladı. Ülkedeki savunmasız kişilerin temel ihtiyaçlarının zorlukla karşılanabildiğini kaydeden Abdelmoula, "İnsani yardım kuruluşları, aç ailelerin, çaresiz toplulukların ve yerinden edilen kadın ve çocukların temel ihtiyaçlarını zar zor karşılayabiliyor" ifadelerini kullandı. Abdelmoula, insani yardım sağlayacak fonun "endişe verici" derecede düşük olduğunu vurgulayarak harekete geçilmezse sonuçlarının felaket olabileceği konusunda uyarıda bulundu. "İnsani ihtiyaçlar 2021’de önemli ölçüde arttı, ancak bu ihtiyaçlara cevap verecek fon 6 yılın en kötü seviyesinde" diyen Abdelmoula, "En savunmasız Somalililerin ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak için bağışçılarımızın cömertliğine güveniyoruz. Bağışçılardan Somali’deki ailelerin yanında durmalarını ve insani müdahaleyi tam olarak finanse ederek bir felaketi önlemelerini rica ediyorum" ifadelerine yer vererek Somali’ye yönelik acil yardım çağrısında bulundu.

Somali’de 1 milyon çocuk yetersiz besleniyor
BM’ye göre Somali’de yaklaşık 2.9 milyon kişi evini terk etti. Eylül ayına kadar 2.8 milyon kişinin de acil gıda yardımına ihtiyaç duymasının beklendiği ülkede 1 milyon çocuk ise yetersiz beslenirken, ülke nüfusunun neredeyse yarısı insani yardıma ihtiyaç duyuyor.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

ÜLKEMİZ DE KORONA COVID-19 İLE MÜCADELE KAPSAMINDA ALINAN TEDBİRLERİ YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat