Büyükelçi Bağcı, Bakü’deki şehitlikleri ziyaret etti

Politika 3 Mayıs 2021 16:58
A
a
Türkiye’nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, merhum Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in kabri ile Türk ve Azerbaycan şehitliklerini ziyaret etti.
Türkiye Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı, güven mektubunu Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e sunduktan sonra merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in kabrini, Azerbaycan ve Türk şehitliklerini ziyaret ederek saygı duruşunda bulundu.
Haydar Aliyev’in anıt mezarına çelenk bırakan Büyükelçi Bağcı, daha sonra Azerbaycan Şehitliğine geçti. 20 Ocak Şehitleri’nin yer aldığı Bakü Şehitler Hıyabanı’na giden Bağcı burada Ebedi Ateş Anıtı’na da çelenk bıraktı. Bakü Türk Şehitliği’ni de ziyaret eden Bağcı, Türk Şehitliği anıtına çelenk bırakarak dua etti.
Türk Şehitliği hatıra defterini imzaladıktan sonra konuşma yapan Büyükelçi Cahit Bağcı, “Aziz şehitlerimiz, Bakü Büyükelçisi olarak bugün resmen göreve başlamanın ardından burada tüm heyetimizle birlikte huzurlarınızdayız. Sizler, kutsal değerler ve vatan uğruna Azerbaycanlı kardeşlerinizle birlikte kahramanca savaşarak, şehit düşerek en yüce mertebeye eriştiniz. İki devlet bir millet olduğumuz Azerbaycan’ın egemenliğinin ve hürriyeti yolunda sergilediğiniz kahramanlık altın harflerle tarihte yerini aldı. Sizin ortaya koyduğunuz şehitlik makamının kutsiyeti Çanakkale Destanı’nda, İstiklal Harbi’nde ve yakın geçmişimizde 15 Temmuz gecesinde tüm görkemiyle gözler önüne serildi. Nihayet gösterdiğiniz kahramanlıkları ilham alan kardeşlerimizde, yıllar sonra işgal altındaki Azerbaycan topraklarını, Karabağ’ı tekrar özgürlüğe kavuştururken kahramanca savaşarak bir kez daha şehit düştüler. Yüce hatıranızı Türkiye ve Azerbaycan kardeşliğiyle birlikte geleceğe taşımak şimdi bizlerin en öncelikle görevi olacak. Kahramanlığınızı ve fedakarlığınızı her zaman minnet ve gururla hatırlayacağız. Azerbaycan’ın güzel topraklarında rahat uyuyunuz. Aziz hatıranızı saygı ve şükranla bir kez daha anıyor tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, ruhları şad, mekanları cennet olsun” ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

ÜLKEMİZ DE KORONA COVID-19 İLE MÜCADELE KAPSAMINDA ALINAN TEDBİRLERİ YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat