Çekya’nın ardından Slovakya da, Rusya Büyükelçiliğindeki çalışanları sınır dışı ediyor

Politika 22 Nisan 2021 20:27
A
a
Slovakya, Rusya’nın Bratislava Büyükelçiliği’nde görev yapan 3 çalışanı sınır dışı edeceklerini açıkladı. Başbakan Eduard Heger, kararın mevcut jeopolitik durum ve Çekya’da yaşananlara bağlı olarak alındığını bildirdi.
Rusya ve Çekya arasındaki diplomatik krize Slovakya da dahil oldu. Slovakya Başbakanı Eduard Heger düzenlediği basın toplantısında, mevcut jeopolitik duruma ve Çekya’da son günlerde yaşananlara bağlı olarak Rusya’nın Bratislava Büyükelçiliği çalışanı 3 kişinin sınır dışı edileceğini açıkladı. Başbakan Heger, söz konusu kişilerin Slovakya topraklarını terk etmeleri için 7 gün süreleri olduğunu belirtti. Slovakya’nın son günlerde yaşananlar neticesinde Çekya ile dayanışma ve destek içerisinde olduğunu kaydeden Başbakan Heger, sınır dışı kararı öncesinde Slovak istihbaratının sağladığı bilgiler ışığında kapsamlı değerlendirmede bulunduklarını da ifade etti.
Slovakya Dışişleri Bakanı Ivan Korcok ise, Slovakya’nın Çekya ile dayanışma çerçevesinde kararlı adımlar atacağını duyurmuştu.

“Derin hayal kırıklığına uğradık”
Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova ise, "Prag ile uydurma bir davada sözde dayanışma göstermeye karar veren Bratislava’nın düşmanca davranışlarından derin hayal kırıklığına uğradık. Cevabımız uzun sürmeyecek" dedi.

Çekya, 60 Rus Büyükelçilik çalışanını sınır dışı edeceğini açıklamıştı
Çekya Dışişleri Bakanı Jakub Kulhanek, Rusya Büyükelçiliği’nin 60 çalışanını daha sınır dışı edeceklerini duyurmuştu. Çekya’nın Moskova’daki dış temsilciliğindeki çalışan sayısıyla eşitleyeceklerini belirten Kulhanek, Rusya’nın Prag’daki personelini azaltması için Mayıs ayı sonuna kadar zamanı olduğunu bildirmişti.
Zaharova ise, Rusya’nın Çekya’nın Prag Büyükelçiliği’ndeki personel sayısını azaltma kararına yanıt vereceğini ifade ederek, "Benden son kararları hakkında yorum yapmam isteniyor. Prag ilişkileri bozma yoluna girdi. Cevap uzun sürmeyecek" demişti

Çekya-Rusya gerginliği
Çekya, 2014 yılında Vrbietiec kentinde 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan mühimmat deposundaki patlamada rolleri olduğu gerekçesiyle geçtiğimiz cumartesi günü 18 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı almıştı. Çekya’nın kararı karşısında Rusya ise 20 Çek diplomatı sınır dışı etmişti.
İki ülke arasındaki gerilim ticari ilişkilere de yansımış, Rusya nükleer enerji şirketi Rosatom’un Dukovany Nükleer Güç Santrali yeni ünite inşaatı ihalesine katılacak firmalar listesinden çıkarılacağını açıklanmıştı. Çekya İçişleri Bakanı Jan Hamacek’in Rusya’dan almayı planladıkları Sputnik V korona virüs aşısından vazgeçtiklerini bildirmesinin ardından dün Bakan Kulhanek ise, Rusya’ya sınır dışı edilen 18 Çek diplomatın bugün saat 12.00’ye kadar Moskova’ya dönmelerine izin verilmemesi durumunda daha fazla Rus diplomatı sınır dışı edecekleri şeklinde ültimatom vermişti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

ÜLKEMİZ DE KORONA COVID-19 İLE MÜCADELE KAPSAMINDA ALINAN TEDBİRLERİ YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat