Eski Arkeoloji Müzesi “Fosil Müzesi” Oluyor

Kültür Sanat 28 Haziran 2021 15:00
Videoyu Aç Eski Arkeoloji Müzesi “Fosil Müzesi” Oluyor
A
a

Kayseri büyükşehir belediyesi, başkan dr. memduh büyükkılıç’ın talimatlarıyla eski arkeoloji müzesi’ni restore ettirirken, hemen yanı başına kayseri koruma bölge kurulu’nca onaylanan ilave bir binayla paleontoloji ve fosil müzesi projesini hayata geçirecek.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç’ın talimatlarıyla eski Arkeoloji Müzesi’ni restore ettirirken, hemen yanı başına Kayseri Koruma Bölge Kurulu’nca onaylanan ilave bir binayla Paleontoloji ve Fosil Müzesi projesini hayata geçirecek.
Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Gültepe Mahallesi’ndeki Arkeoloji Müzesi’nde yer alan eserlerin tarihi Kayseri Kalesi içerisindeki yeni müzeye taşınmasının ardından, boşaltılan eski Arkeoloji Müzesi’nde restorasyon çalışmalarını sürdürüyor.
Kayseri Koruma Bölge Kurulu’nca tescile uygun görülmeyen eski müze binası Büyükşehir Belediyesi’nce mevcut haliyle uygun olarak restore edilirken, eski binanın yanına Kayseri Koruma Bölge Kurulu’nca onaylanan ilave bir binayla Paleontoloji ve Fosil Müzesi’ne çevrilecek.
Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada konu ile ilgili şu ifadelere yer verildi:
“İç Anadolu Bölgesi’nin göbeği olan Kayseri’miz adeta bir fosil hazinesini toprağının altında barındırıyor. Kazıldıkça çeşitlilik artıyor. Eski Arkeoloji Müzesi Kayseri Kalesi’ne taşınmıştı. Eski Arkeoloji Müzesi’nin bulunduğu yeri de Fosil Müzesi yapma çalışmalarımız sürüyor. Eski müze binası Belediyemizce mevcut haliyle uygun olarak restore ediliyor. Yanına yine Kayseri Koruma Bölge Kurulu’nca onaylanan ilave bir binayla fosil müzesine çevireceğiz. Mimar Pembegül Selman tarafından çizilen proje uygulanıyor.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

ÜLKEMİZ DE KORONA COVID-19 İLE MÜCADELE KAPSAMINDA ALINAN TEDBİRLERİ YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat