İran, Kızıldeniz’deki gemi saldırısını doğruladı

Asayiş 7 Nisan 2021 12:25
A
a
İran Dışişleri Bakanlığı, Kızıldeniz’de İran Devrim Muhafızları’na bağlı Saviz adlı geminin saldırıya uğradığını doğruladı.
Suudi Arabistan’a ait Dubai merkezli Al Arabiya kanalı, Kızıldeniz’de İran Devrim Muhafızları’na bağlı bir İran gemisinin dün saldırıya uğradığını iddia etmişti. İran Dışişleri Bakanlığı, Saviz adlı İran gemisinin dün Kızıldeniz’de saldırıya uğradığına ilişkin iddiaları doğruladı. İran Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Saviz adlı geminin Cibuti kıyılarında saldırıya uğradığı kaydedildi. Geminin lojistik üs olarak kullanıldığı ve korsanlarla mücadele amacıyla bölgede bulunduğu belirtilen açıklamada, saldırının Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne bildirildiği aktarıldı.
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade de konuya ilişkin yaptığı açıklamada, söz konusu saldırı doğrulayarak, “Yerel saatle 06:00’da Cibuti kıyılarında Saviz adlı gemimizde bir patlama meydana geldi, patlamanın nedenini araştırmaya devam ediyoruz” dedi.
İran’a ait Saviz adlı geminin Kızıldeniz’de saldırıya uğradığı ilk olarak Suudi Arabistan basınında iddia edilmişti. Söz konusu saldırı iddiası daha sonra İran medyasına da yansımış, haberde patlamaya limpet mayınlarının (gemi ya da tekneye yapıştırılan devasa mayınlar) neden olduğu öne sürülmüştü.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

ÜLKEMİZ DE KORONA COVID-19 İLE MÜCADELE KAPSAMINDA ALINAN TEDBİRLERİ YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat