İtalya’daki G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı sona erdi

Politika 29 Haziran 2021 21:58
Videoyu Aç İtalya’daki G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı sona erdi
A
a

İtalya’nın matera kentinde gerçekleştirilen g20 dışişleri bakanları toplantısı sona erdi. toplantıda bakanlar, 2030 yılına kadar “açlığa son” hedefiyle uyumlu olarak herkes için yeterli beslenmeyi sağlamaya çağıran “matera deklarasyonu”nu kabul etti.

İtalya’nın Matera kentinde gerçekleştirilen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı sona erdi. Toplantıda bakanlar, 2030 yılına kadar “açlığa son” hedefiyle uyumlu olarak herkes için yeterli beslenmeyi sağlamaya çağıran “Matera Deklarasyonu”nu kabul etti.
Son 2 yılda ilk kez yüz yüze gerçekleştirilen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı İtalya’nın Matera kentinde sona erdi. Toplantıda, küresel sağlık, sürdürülebilir kalkınma, iklim ve uluslararası ticaret gibi kilit alanlarda uluslararası iş birliği ve çok taraflı kurumları güçlendirme konuları ele alındı. Toplantıya, ABD, Japonya, İngiltere, Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya ve Türkiye dışişleri bakanları katılırken, Çin, Brezilya ve Avustralya dışişleri bakanları toplantıya video konferans ile bağlandı. Rusya ve Güney Kore ise toplantıya dışişleri bakan yardımcılarını gönderdi.
Bakanların toplantıda, müdahalelerin “ulusallaştırılmasından” kaçınma ve pandemi sonrası toparlanma, uluslararası ticaret, iklim eylemi, yeşil ve dijital geçiş gibi büyük küresel zorluklara koordineli yanıtlar geliştirme ihtiyacının altını çizdiği ifade edildi..
İtalya’nın Afrika kıtasına gösterdiği yoğun ilgiye paralel olarak bakanların, eşitsizlikle mücadelede Afrika’nın desteklenmesi, kadın girişimciliğin ve gençliğin geliştirilmesi ile ekolojik ve dijital geçişi teşvik etmenin önemini yineledikleri açıklandı.

Matera Deklarasyonu
Toplantının, uluslararası toplumu kapsayıcı ve dayanıklı gıda zincirleri oluşturmaya ve 2030 yılına kadar “açlığa son” hedefiyle uyumlu olarak herkes için yeterli beslenmeyi sağlamaya çağıran “Matera Deklarasyonu”nun kabul edilmesiyle sona erdiği ifade edildi.
Öte yandan G20 ülkeleri, dünya gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 80’inden fazlasını, küresel ticaretin yüzde 75’ini ve dünya nüfusunun yüzde 60’ını oluşturuyor.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

ÜLKEMİZ DE KORONA COVID-19 İLE MÜCADELE KAPSAMINDA ALINAN TEDBİRLERİ YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat