Japonya hükümetinden Myanmar tepkisi

Genel 22 Şubat 2021 11:51
A
a
Ordunun darbe yaptığı Myanmar’da sivillere yönelik şiddet eylemlerini kınayan Japonya Baş Kabine Sekreteri Katsunobu Kato, barışçıl gösterilerde karşı silah kullanılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.
Ordunun darbe yaparak yönetime el koyduğu ve ülke lideri Aung San Suu Kyi ile hükümet yetkililerini gözaltına aldığı Myanmar’daki demokrasi karşıtı sürece Japonya hükümetinden tepki gelmeye devam ediyor. Japonya Baş Kabine Sekreteri Katsunobu Kato bugün yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin sivillerin ölümüne neden olan şiddet eylemlerini kınadıklarını söyledi. Ülkesinin Myanmar’daki otoriteyi sivillere yönelik şiddeti derhal durdurmaya ve Aung San Suu Kyi de dahil gözaltındaki yetkilileri serbest bırakmaya çağıracağını yineleyen Kato, barışçıl gösterilere karşı silah kullanılmasının kabul edilemez olduğunu da sözlerine ekledi. Myanmar ordusunu mümkün olan en kısa sürede demokratik bir siyasi sistemi yeniden kurmaya çağıran Kato, gösterilerde yaşamını yitiren sivillerin ailelerine de taziyelerini iletti.

Ölümcül güç tehdidi
Myanmar’da 1 Şubat’taki askeri darbeyi protesto eden göstericiler barışçıl eylemler çerçevesinde sokaklara dökülmüş, cunta yönetimi ise protestoculara karşı "ölümcül güç" kullanılabileceği tehdidinde bulunmuştu. Güvenlik güçlerinin silahlı müdahaleleri sonucu bazı göstericilerin yaşamını yitirdiği gündeme gelmişti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

ÜLKEMİZ DE KORONA COVID-19 İLE MÜCADELE KAPSAMINDA ALINAN TEDBİRLERİ YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat