Kürşat Tutar’ın ‘Toplumsal Uyumun Anahtarı Olarak Çalışma İzni’ kitabı okuyucu ile buluştu

Kültür Sanat 9 Nisan 2021 11:26
Videoyu Aç Kürşat Tutar’ın ‘Toplumsal Uyumun Anahtarı Olarak Çalışma İzni’ kitabı okuyucu ile buluştu
A
a

Hacı bayram veli üniversitesi araştırma görevlisi kürşat tutar ‘toplumsal uyumun anahtarı olarak çalışma izni’ kitabını okuyucu ile buluşturdu.

Hacı Bayram Veli Üniversitesi araştırma görevlisi Kürşat Tutar ‘Toplumsal Uyumun Anahtarı Olarak Çalışma İzni’ kitabını okuyucu ile buluşturdu.
Toplumsal Uyumun Anahtarı Olarak Çalışma İzni adlı kitabında Tutar, göç olgusunun, insanlık tarihi boyunca süregelen beşeri hareketliliği betimlediğini ifade etmekte. Birçok farklı alana etki eden göç hareketliliği ile göç alan ülkenin başta ekonomik, sosyal ve kültürel olmak üzere birçok yönden etkilenmesi de kitapta yer almakta. Tarihin başlangıcıyla var olan göç, günümüzde de dünya gündemi üzerindeki etkisini sürdüren bir olgu ortaya çıkmakta. Bu minvalde göç kavramına ışık tutan farklı ve özgün bakış yansıtan ‘Göç ve Çalışma İzinli Suriyeliler’ adlı eserde, göç kavramına derinlikli bir yaklaşım sergiliyor ve merkezine aldığı çalışma izni ve toplumsal uyum paralelinde göç olgusunu her boyutuyla ele alınmakta.
Çalışma iznine sahip olan Suriyeli işgücünün, işgücü piyasasına etkisi
Yazar Kürşat Tutar, “Göç ve Çalışma İzinli Suriyeliler” eseriyle, toplumsal uyumun anahtarı olarak çalışma izni eksenine dikkatini toplarken, göçün sebeplerine, etkilerine de odaklanıyor. Yazar eserinde, çalışma iznine sahip geçici koruma sağlanan 434 Suriyeli işçiye anket ve araştırma kapsamındaki 24 katılımcı ile derinlemesine mülakat yaparak, sonuçların nedenlerini ve farklı boyutlarını ortaya çıkartmıştır. Ayrıca yazar kitabında, çalışma iznine sahip olan Suriyeli işgücünün, işgücü piyasasındaki fotoğrafını yansıtırken, çalışma izninin olumlu etkilerinin sadece ekonomik alan ile sınırlı kalmayıp gündelik hayat ve sosyal refah durumlarını içeren toplumsal uyum süreçlerinde de etkili sonuçlar ürettiğine dikkat çekti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

ÜLKEMİZ DE KORONA COVID-19 İLE MÜCADELE KAPSAMINDA ALINAN TEDBİRLERİ YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat