Tahsin Güzel

LAFIN TAMAMI DELİ SÖYLENİR (1)

5 Eylül 2020 21:44
A
a
Otuz yıla yakındır risk alıp tehditlere boyun eğmeden, ömrüm adliyelerde geçse de gördüğüm her yanlış ve yanlı uygulamalara tepki göstermekle kalmayıp, kamu adına televizyonlarda anlatıp köşe yazılarımda dikkat çekerek, kamuoyunu bilgilendirme adına hala yazmaya ve anlatmaya devam ediyorum, sorumlu bir vatandaş olarak… 

Duyması gereken yetkililer duymasa ve bazı hâkimlerimizde konunun önem ve ehemmiyetinden ziyade sarı basın kartına takılsa da.

Ömrüm adliyelerde geçiyor dedim çünkü hukuk sistemimiz ve kanunlarımız, gelişmiş ülkelerin tam tersine işliyor, gelişmiş ülkelerde kamu adına özveride bulunan duyarlı olan vatandaşı kanunlar korur, biz de ise yargılar nedeni de kanunlarımız buna müsait, akademisyen yazar, sanatçı, eski futbolcu yazar, kanaatçı yazar, Doktor hekim, sanayici… top yekun yazar oğlu yazar, ama Tahsin güzel yazarsa birileri kızar! Evet, kanunlarımız işte böyle maalesef. 

Ülkemizde “ 54 Bin“ gazeteci yazar cizer var “14 “ bin sarı basın kartı olan var!!! Varda bir çoğunun kalemi yazmaz, yazarsa deliller yazar, yazılmadığı için yazar oldum, dost kalmadı binlerce düşmanım oldu, ister deli deyin ister veli deyin!

Evet kanunlarımız böyle maalesef;  En basit örnek, merhum Sabancı’nın öldüğünü, bırakın Türkiye’de her vatandaş bilmesini, dünya biliyor, fakat  biri çıkıp Sabancı hakkında bir şikâyette bulunsa hukuk sistemimiz gereği soruşturma kovuşturma yapılır ve yapmak zorunda kalınır. Hâkim Savcılarımızın önünde benzeri onlarca dava vardır. Sabancı’nın öldüğünü bildiği halde soruşturma yapmasa, başına çoraplar örülür…
Ayrıca dünyanın hiçbir ülkesinde hâkim ve savcılara de bu kadar baskı yapılamaz, siyasilerce de rencide edilemez, bizim ülkemizde iktidarın muhalefetin sopası üstlerinde... Muhalefetin işine gelmedi mi ‘sarayın hakimi’, iktidarın işine gelmedi mi ‘sistemin hakimi’ savcısı olurlar, bırakın vatandaşın benim gibi eleştirmesini...

En basit bir örnek; Ana muhalefet partisi genel başkanı Sayın Kılıçdaroğlu hâkim ve savcılar hakkında bırakın zaman zaman eleştirilerini daha yeni tazminat davalarıyla ilgili konuştukları bile ibret tablosudur, bu tablo karşısında ben nasıl iyi bir vatandaş olayım ve kimlere güveneyim, kamuyu ilgilendiren konular karşısında ne yapayım? Ben bilemiyorum var ise bir bilen bana söylesin...

Buradan Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere devleti sevk ve idare eden hükümet ve hükümete bağlı bütün kurum ve kuruluşlar dahil olmak üzere, bir de nam-ı diğer “Gandi Kemal" Kılıçdaroğlu Abi’me soruyorum, çünkü 'benim adım Kemal, ben her şeyi bilirim’ dediği için, sormak istiyorum, ben ne yapayım! duyarlı bir vatandaş olmak için ne yapmam gerekiyor? 

Bana mı kaldı, ‘bana değmeyen yılan bin yıl yaşasın’, ‘her doğruyu her yerde söyleme’, ‘devlet malı deniz yemeyen keriz’mi demem gerekiyor iyi bir vatandaş olmak için, sizlerce kriter nedir?

Her şeyi devletten mi beklememiz gerekiyor? Yoksa yanlış karşısında dik durup, yeri gelip polis, yeri gelip asker, yeri gelip hâkim, savcı olup her tür yanlışı ilgili kurumlara intikal ettirmem mi gerekiyor? 
Bu ülkede her tür ahlaksızlık üç maymunu uygulamanın eseri değil midir?
Her şeyi devletten bekleme düşüncesi bu ülkede yapanın yaptığını yanına kar bırakıyor mu? Devletin hantal yapısı, kurumların vurdum duymazlığı, siyasilerin tarafgirliği, sağduyu sahibi vatandaşı duyarsız hale getirmiyor mu?. Bu ülkede kanunsuzlukları, yolsuzlukları, hukuk dışı uygulama ve sahtekârlıkları teşvik ediyor mu?

Bu duyarsızlıkla nasıl olsa vatandaş duyarsız, kurumlarda hesap sormuyor, bana mı kaldı deniliyor, at oynatma da devam ediyor, bu tablonun müsebbibi de siyasiler değil midir?

Lafın tamamı deliye söylenir ama bizim ülkede söyleyen deli oluyor.
Unutmayın bu ülkenin deliye de veliye de ihtiyacı var! Bir deli olarak yüreğimi koyarak yazdıgım bir çok konu dan sadece üç beş tanesinin bile devletimize getirisi milyarlardır, yargı önünde hesap vermeler kadevesi dir bu da benim için bir mutluluktur, sonraki yazımda çok önemli konular olacak.

Takip etmeye devam ediniz...
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

ÜLKEMİZ DE KORONA COVID-19 İLE MÜCADELE KAPSAMINDA ALINAN TEDBİRLERİ YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat