Nissan eski Başkanı Ghosn’un Japonya’dan kaçışında rol oynayan ABD’liler suçlamaları kabul etti

Asayiş 14 Haziran 2021 14:59
A
a
Finansal usulsüzlük iddiaları kapsamında ev hapsinde tutulduğu Japonya’dan firar eden Nissan Motor’un eski Başkanı Carlos Ghosn’un kaçışında rol oynayan 2 ABD’li haklarındaki suçlamaları kabul etti.
Finansal usulsüzlük iddiaları kapsamında ev hapsinde tutulduğu Japonya’dan kaçarak Lübnan’a giden Nissan Motor eski Başkanı Carlos Ghosn’un firarına ilişkin yürütülen adli süreçle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Ghosn’un kaçışına yardımcı olmakla suçlanan ABD Ordusu Özel Kuvvetlerinin eski üyesi Michael Taylor ve oğlu Peter Taylor’ın Tokyo’da bugün çıkarıldıkları mahkemede haklarındaki suçlamaları kabul ettiği bildirildi. İkilinin, davanın ilk duruşmasında hakimin iddiaların yalan olup olmadığı şeklindeki sorusuna "Hayır" yanıtını verdiği öğrenildi. Japon medyasına yansıyan haberlerde ise Taylor’ların kaçış planı için Ghosn ailesinden 144 milyon yen (1.3 milyon dolar) aldığı iddia edildi. Michael Taylor ve Peter Taylor’ın suçlu bulunmaları halinde 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları bekleniyor.

Japonya’ya iade edilmişlerdi
Ghosn’un Japonya’dan firarına yardım ettikleri iddia edilen Michael Taylor ve Peter Taylor, Tokyo’nun talebi üzerine geçtiğimiz yıl Mayıs ayında ABD’de tutuklanmış, Ekim’de ise ABD Dışişleri Bakanlığı’nın şahısların Japonya’ya iadesine onay verdiği gündeme gelmişti. Taylor’ların Massachusetts’teki bir federal mahkeme ve Boston’daki bir yüksek mahkeme nezdindeki temyiz girişimleri geçtiğimiz Şubat ayında sonuçsuz kalmıştı. İkili, Mart ayında Japon makamlarına teslim edilmişti.

Dünyayı şoke eden firar
Japonya’da hakkında yürütülen maddi usulsüzlük soruşturması kapsamında 108 gün tutuklu kaldıktan sonra kefaletle serbest bırakılan Ghosn daha sonra “ağırlaştırılmış güven ihlali” ve “gelirini eksik bildirme” suçlamaları kapsamında ev hapsine alınmış, Japonya’dan firar eden Ghosn Türkiye üzerinden Lübnan’a kaçarak dünya kamuoyunun gündemine oturmuştu. Hakkındaki iddiaları reddederek tutukluluğunu politik bir hamle olarak niteleyen Ghosn, asıl amacın onu inşa ettiği küresel ittifakın dışında bırakmak olduğunu savunmuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

ÜLKEMİZ DE KORONA COVID-19 İLE MÜCADELE KAPSAMINDA ALINAN TEDBİRLERİ YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat