Osmaniye’de "Hüseyin Bey" buğday çeşidinin hasadı yapıldı

Ekonomi 9 Haziran 2021 10:29
Videoyu Aç Osmaniye’de "Hüseyin Bey" buğday çeşidinin hasadı yapıldı
A
a

Osmaniye’de ‘hüseyin bey’ buğday çeşidinin hasadı yapıldı

Osmaniye’de verimli ve üstün kalite özellikleri gösteren yerel çeşitlerin çiftçilere tanıtılması amacıyla demonstratif olarak ekilen "Hüseyin Bey" buğday çeşidinin hasadı yapıldı.
Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Tarımsal Araştırma Enstitüleri ve tohumculukla ilgili özel firmalardan temin edilen 5 buğday çeşidinden birisi olan"Hüseyin Bey"in hasadı yapıldı. Verimli ve üstün kalite özellikleri gösteren yerel çeşitlerin Osmaniye’deki çiftçilere tanıtılmasının ve ekim alanlarının yaygınlaşmasının amaçlanarak demonstratif olarak ekilen "Hüseyin Bey" buğday çeşidinden dekara 850 kilogram ürün alındı.
"Hüseyin Bey" buğday çeşidiyle ilgili bilgiler veren İl Tarım ve Orman Müdürü Recep Bulut, “Hüseyin Bey buğday çeşidinin hasadı yapılmıştır. Yapılan gözlemlerde çeşidin ilimiz toprak ve iklim şartlarına gayet iyi uyum sağladığı ve veriminin oldukça yüksek olduğu( 850 kg/dekar) ve çiftçimiz tarafından memnun kalındığı müşahede edilmiştir. Hüseyin Bey çeşidi çiftçi tarafından 6 kez sulanmıştır. Ekim yapılan araziye ekim öncesinde yanmış çiftlik gübresi uygulanmıştır. Çeşidin mantarı hastalıklara dayanıklı olduğu gözlemlenmiştir. Kırmızı sert daneli, kılçıksız olan buğday çeşidimiz ekmeklik özelliktedir. Kardeşlenme gücü oldukça yüksektir. Orta boylu ve sağlam sap yapısına sahiptir” dedi.
Her daim çiftçilerin yanında olduklarını ifade eden Bulut, “Çiftçilerimizin yeni çeşit ve tekniklere açık olmaları bu çeşit ve teknikler konusunda il müdürlüğü personelinin daima çiftçilerimizin hizmetinde olduklarını bilmelerini isterim. Özellikle tarım teşkilatımız tarafından tavsiye edilen yeni çeşitlerin çiftçilerimiz tarafından kendi arazilerinde ekmelerini önemle tavsiye ediyorum” diye konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

ÜLKEMİZ DE KORONA COVID-19 İLE MÜCADELE KAPSAMINDA ALINAN TEDBİRLERİ YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat