Sarıgöl’de üzüm salkımları standart olsun diye makyaj çalışması

Ekonomi 9 Haziran 2021 12:30
Videoyu Aç Sarıgöl’de üzüm salkımları standart olsun diye makyaj çalışması
A
a

Manisa'nın sarıgöl ilçesinde bağlardaki üzüm salkımlarının standart olması ve mavi küfe yakalanmaması amacıyla salkımlarda seyreltmeyle makyaj işlemi yapılmaya başlandı.

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde bağlardaki üzüm salkımlarının standart olması ve mavi küfe yakalanmaması amacıyla salkımlarda seyreltmeyle makyaj işlemi yapılmaya başlandı.
Dünyaca ünlü çekirdeksiz Sultani üzümün yetiştiği Sarıgöl ilçesinde bağlardaki üzüm salkımlarının standart olması için çalışmalara başlandı. Yapılan çalışmalar kapsamında hem üzüm salkımlarının standart olması hem de mavi küf olmaması amacıyla salkımlarda seyreltme yapılıyor. Yapılan çalışmayla birlikte daha kaliteli üzüm elde edilmesi hedefleniyor. Üzümde kalitenin arttırılması amacıyla çalışmalarını sürdürdüklerini belirten üzüm üretcisi Ahmet Tosun "Üzümlerimizin daha kaliteli olması için salkımları birer birer dolaşarak sık olan salkımlarda seyreltme yapmaktayız. Bu çalışma ile salkımlarımız daha kaliteli olmakta ve salkımlarımız da mavi küf olayı olmamaktadır" dedi.
Yapılan işlemin rekolteyi etkilemediğini söyleyen Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, "Bilindiği gibi Sarıgöl Sultaniye üzümleri yaş olarak ihraç edilmektedir. Bu nedenle de bağcılarımız kaliteli üzüm elde etmek için salkımlarda fazla olan çilmikleri almaya başladı. Bu kaliteyi arttır ve rekolteyi etkilemez. Sarıgöl ve çevresinde 130 bin dekarlık alanda üzüm yetiştirilmekte bu üzümlerin yüzde 80’i yaş olarak dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç ediliyor" dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

ÜLKEMİZ DE KORONA COVID-19 İLE MÜCADELE KAPSAMINDA ALINAN TEDBİRLERİ YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat